Reklamlar

MAM ZEKİ’NİN EŞİ GULÊ KONUŞTU

Türk devletinin hava saldırısında şehit düşen Mam Zeki, Almanya’nın Celle kentinde yapılan bir törenle anıldı. Verilen mesajlarda Türk devleti ve işbirlikçilerden hesap sorulacağı belirtildi. Ayrıca, soykırıma karşı en etkili cevabın birlik ve örgütlülük olduğu vurgulandı.

FADIL DONMA
CELLE

15 Ağustos günü, Türk devletinin hava saldırısıyla Şengal’de şehit düşen KCK Yürütme Konseyi ve Êzîdî Toplumu Koordinasyon Üyesi Mam Zeki Şengalî (İsmail Özden), Cumartesi günü Almanya’nın Celle kentinde düzenlenen görkemli bir törenle anıldı.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, törene görüntülü mesaj gönderdi. Bayık, Mam Zeki, HPG Komutanları Atakan Mahir ve Munzur Roni’yi andığı mesajında şehitlerin takipçileri olduklarını belirtti.

Hannoversche Sokağı’nda (CD-Kaserne) yapılan anma törenine Şengalî’nin ailesi, mücadele arkadaşları, Kürt kurum temsilcileri, Kürdistanlılar ve dostları katıldı.
Salona giren Mam Zekî Şengalî’nin aile üyeleri ellerinde fotoğraflarla ‘Şehîd Namirin’ sloganları attı. Salondakiler ayağa kalkarak ‘Şehîd Namirin’ sloganını tekrarladı.

Saygı duruşunun ardından sunucu Zîlan Serhed ve Hewas Ablou yas törenin açılışını yaptı. Mam Zeki Şengalî’nin anısına Aysel Avesta tarafından hazırlanan sinevizyon gösterildi.
Sahneye Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, Mam Zeki, Dersim’de şehit düşen HPG komutanları Atakan Mahir ve Ronî Munzur’un posterleri asılırken, sahnenin önüne ise KCK, KJK, KCDK-E, NAV-DEM, TJK-E, KOMAW, TAJE, Hevgirtina Cîwanên Ezidî (HCÊ), Şehit Meryem Kadın Komünü Hildesheim ve NAV-YEK adına gelen çelenkler yer aldı.

Sunucu Zîlan Serhed “Bir yoldaş, komutan ve bir şehit babası, Kürdistan halkına önderlik yapan Mam Zeki, senin ve yoldaşların Atakan Mahir ve Ronî Munzur önünde saygıyla eğiliyoruz. Kanınız yerde kalmayacak. Şehitler ölmez diyoruz, sizin o gülen yüzünüz ve sıcak kalbiniz, soğuk topraklarda donmayacak. Sıcak güneş size hep enerji verecek ve şehitler ölmeyecek” dedi.

Sunucu Hewas Ablou ise Êzîdî şêx ve feqîrleri tören sahnesine çağırdı. Sahnede Feqîr Kalo, Feqir Şekir ve Şêx Avdo duygu ve düşüncelerini paylaştı. Feqîr Kalo, Mam Zeki’nin DAİŞ saldırısına uğrayan Êzîdî halkı için direndiğini, işgalciler ve ihanete boyun eğmediğini belirtti. Feqîr Kalo, konuşmasının ardından Şêx Hadî‘nin direniş Qewl’ını söyledi.

Feqîr Kalo ardından hemen Şêx Avdo “Mam Zeki bir umuttu. Mam Zeki arkadaşıyla arkadaştı, dostu ile dosttu, önderliği ile önderdi. Yaptığı herşeyi ittifakla, bilinçle, ölçüyle ve beraberce yapıyordu. O’nun Êzîdî toplumundan istekleri neydi? İstekleri, kardeşlik, beraberlik ve Êzîdîlerin başarısıydı. Mam Zeki özgürlük dağlarına yönünü çevirdiğinde herşeyi göze alarak gitti. Oğlu şehit oldu. O da kendisini Kürt ile Kürdistan, Êzîdxan ve Şengal için feda etti” dedi.

Şêx Abdo konuşmasından sonra Feqir Şekir de “Hepiniz, Kardeşim Mam Zekî Şengalî törenine hoş geldiniz. Ben kardeşim diyorum çünkü biz küçükken beraber büyüdük, yıllardır beraber bu devlete karşı geldik. O, Şengal’den Avustralya’ya kadar çok sayıda insanın kalbinde iz bıraktı. Halk, Mam Zekî Şengalî için ayağa kalktı. Allah’ın ve Tausîmeleğin izni ile seninleyiz Mamo” dedi.

‘Êzîdxan’ın birliğini inşa ediyoruz’
Törende sunucu Zîlan Serhed, Mam Zeki Şengalî’nin aile bireylerinin ismini tek tek sayarak hem aileye, hem de Kürt halkına başsağlığı diledi.

Hewas Alou ise “Biz, Kürtlerin düşmanına sesleniyoruz, ne yaparsanız yapın bizi üzemezsiniz. İntikam alacağız. Benim Mam’ım ölmedi, O yaşıyor. Binlerce Êzîdxan Mamları var. Şehitlerin Mam’ı, uğurlar olsun. Düşman biliyor biz cevap veriyoruz. Biz binlerce Zekîleri yaratıyoruz, biz Atakanları yaratıyoruz, Sakine, Fidan, Leyla, bütün özgürlük Kürdistan savaşçılarını ve Êzîdxan’ın birliğini inşa ediyoruz.”

Eşi Gulê konuştu
Konuşmasının ardından Mam Zekî Şengalî’nin eşi Dayê Gulê ve oğlu Edip sahneye çağrıldı.
Mam Zekî’nin eşi Dayê Gulê, Şengal’deki cenaze törenine katılmıştı. Gulê Ana “Hepiniz başım ve gözüm üstüne geldiniz. Zeki halkın Zekisiydi. Aile ona küçük geliyordu, o büyük aileyi arıyordu, biz üzülmüyoruz, ağlamayacağız ve taziyede yapmayacağız. Türk devleti ‘Zeki’yi alırsak belki Şengal halkı korkar’ diyordu. Şengal halkı korkmuyor, Şengal halkı ağlamayacak. Türk devleti bu halkı bitiremez. Ben kendim Şengal’deki anneleri gördüm, onlar cesaretlidir, hiçbir zaman onları düşüremezler. Çünkü aralarında binlerce Zeki var. Şengal’de direnen halkın başı sağolsun, Zekiler bitmez” dedi.

Mam Zeki’nin kardeşi Süleyman Özden de “O, Önder Apo’nun öğrencisiydi. Şengal’de binlerce öğrenci yetiştirdi. Şengal’deki gençler, büyük bir mücadale veriyorlar. Artık hiç kimse oraya yaklaşamaz. Kim oraya yaklaşırsa, onların derslerini verirler.

Artık Şengal’in düşmesi imkansızdır” dedi.

Mam Zeki’nin oğlu Edip Özden de Şengal’deki izlenimini salonda bulunanlara anlattı. Özden “Direnenlerin selamını size getirdim. Mam’ınızın selamını getirdim size. Hepiniz başım gözüm üstüne geldiniz. O’nun bayrağını yerde bırakmayacağız. Her yerde görünüyor Zeki bizimle yaşayacak” dedi.

O çıra hiç sönmeyecek
Kayıp ve Şehit Aileleri ile Dayanışma Derneği (KOMAW) adına konuşan Şenge Kahraman ise “Düşman ne kadar saldırırsa saldırsın, ne kadar üzerimize gelirse gelsin biz daha güçlü olacağız. Mam Zeki, Şengal halkı için kahramanlık yaptı. Herkese aydınlık oldu. Bu yüzden düşmanın korkusuydu. O Şengal’in nuru ve aydınlığıydı. Êzîdxan’ın sıcaklığı ve çırasıydı. O çıra hiç sönmeyecek” dedi.

KCK Genel Başkanlık Konseyi Üyesi Sozdar Avesta da törene görüntülü mesaj gönderdi. 15 Atılımı’nın yıldönümünde Türk devletinin Zeki Şengalî’ye yönelik saldırı yaptığına vurgu yapan Avesta, Zeki Şengalî’nin Avrupa’daki çalışmalarını anlattıktan sonra Kasım Şeşo’nun işbirlikçiliğine vurgu yaptı.

Avesta şunları söyledi:”Hain ve işbirlikçi Kasım Şeşo, Türk devletine çağrı yaparak ‘gelin bulundukları yeri size göstereyim’ dedi. Bunlar bu sözlerle hain ve işbirlikçi olduğunu bütün dünyaya gösterdi. Zeki yoldaş, Şengal için bütün tehlikeleri göze almıştı. Zeki arkadaş, Koço’ya katliamının yıldönümü için gitmişti. Bu esnada bir saldırıyla onu katlettiler. Türk devleti bu katliamı, koalisyon, Irak devleti ve KDP’siz yapamaz. Bu güçlerin bilgisi dahilinde katliam yapıldı. Zeki yoldaş mücadele için büyük bir kayıptır. Artık dost ve düşmanı iyi tanımamız gerekiyor. Çalışmalarımızı daha bilinçli bir şekilde yürütmeliyiz. Özgürlük şehitlerini anıyor, mutlaka intikam alacağımızı belirtiyorum.”

Kadının yoldaşı
Avrupa Kadın Hareketi’nden Jinda Deniz ise “O zor yolu kendisine seçti, o özgürlüğün yolunu seçti. Bildiğiniz gibi Kürtçe kadın hayat demektir, düşman Şengal’de hayatı durdurmak istedi. Kadına saldırdı. Ama Zeki yoldaş buna izin vermedi. O kadının en iyi yoldaşıydı ve hayatı tekrar inşa etti” ifadelerini kullandı.
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Sayı Arttı ! Hastanelerde Yer Kalmadı